مزایای استفاده از دوچرخه ثابت

استفاده از دوچرخه ثابت کالری اضافی را بسوزانید.

تقریباً هر کسی می تواند بر روی دوچرخه ثابت بنشیند و پدال آن را بچرخاند برای شروع، بر روی دوچرخه بنشینید و پدال آن را بچرخانید! احتیاج به هیچ نوع کلاسی و یا یادگیری حرکات پیچیده نیست. لباس راحتی بپوشید و یک جفت کفشورزشی مناسب به پا کنید. از مزایای متعدد دوچرخه سواری منظم که برخی از آن ها شما را شگفت زده می کند، لذت خواهید برد.

1-استفاده از دوچرخه ثابت باعث سلامت قلب می شود

با توجه به گزارش انجمن قلب آمریکا، (AHA)، دوچرخه سواری با شدت ملایم برای 150 دقیقه در هفته به قلب کمک می کند تا سالم بماند. اگر سریع تر پدال بزنید، تنها به 75 دقیقه ورزش در هفته برای به دست آوردن مزایای یکسان نیاز دارید.دوچرخه سواری به میزان 10 مایل در ساعت یا سریع تر به عنوان فعالیت شدید به حساب خواهد آمد.

2- استفاده از دوچرخه ثابت باعث کاهش فشار خون و کاهش سطح کلسترول می شود

پدال زدن بر روی دوچرخه ثابت در پایین آوردن فشار خون و سطح کلسترول بد خون مؤثر است. پایین بودن فشار خون و کنترل سطح کلسترول احتمال سکته و حمله قلبی را کاهش می دهد. برای بهره مندی از این امر 120 دقیقه فعالیت شدید تا ملایم دوچرخه سواری در هفته لازم است.

3- با استفاده از دوچرخه ثابت کالری اضافی را بسوزانید

میزان کالری که در هنگام رکاب زدن روی دوچرخه ثابت می سوزانید بستگی به میزان و شدت رکاب زدن شما بر روی دوچرخه دارد. بر اساس مطالعات، شخصی با 150 پوند وزن با دوچرخه سواری به مدت نیم ساعت، و با شدت کم، در حدود 170 کالری می سوزاند. رکاب زدن با شدت ملایم این میزان را تا 239 کالری افزایش می دهد.

رکاب زدن شدیدتر میزان سوختن کالری در طول فعالیت ورزشی را افزایش می دهد. رکاب زدن شدید تر میزان کالری که ساعت ها بعد از انجام فعالیت می سوزانید را نیز افزایش می دهد. این درست است که شما در حالت استراحت نیز کالریمی سوزانید. میزان سوزاندن کالری در حالت استراحت کاملاً بستگی به شدت رکاب زدن شما دارد.

بر اساس تحقیق پزشکی ورزشی منتشر شده، انجام 45 دقیقه رکاب زدن شدید، سوختن کالری را به مراتب بیشتر از حد نرمال تا 14 ساعت بعد از انجام فعالیت افزایش می دهد. افزایش میزان سوخت و ساز، بعد از تمرین تنها پس از یک تلاشدوچرخه سواری شدید اتفاق می افتد.

4- تمرین بر روی دوچرخه ثابت مانند اضافه کردن تمرینات اینتروال است

سعی کنید برای سوزاندن میزان بیشتری کالری سریع تر پدال بزنید، شامل فواصل کوتاهی که به مدت چند ثانیه تا چند دقیقه به طول می انجامد.

لازم نیست در زمانبندی فواصل پدال زدن سریع خیلی با دقت عمل کنید. در حقیقت، ترکیب انواع پدال زدن در مدت و شدت متفاوت می تواند در علاقه مند نگه داشتن شما به آنچه انجام می دهید بسیار مؤثر باشد. بعد از فواصل سریع، برای چند ثانیه تا چند دقیقه با شدت متوسط پدال بزنید.

تمرین پدال زدن متناوب ممکن است شما را قادر سازد تا به راحتی با سرعت بیشتر و مدت زمان طولانی تر پدال بزنید.

5- دوچرخه ثابت با مفاصل مهربان است

حرکات ملایم و پیوسته پدال زدن بر روی دوچرخه ثابت برای مفاصل بسیار سودمند است. تمرینات کم اثر، مانند پدال زدن روی دوچرخه ثابت، برای عضلات و مفاصل راحت تر از تمرینات با تأثیر بالا مثل دویدن و طناب زدن است. اگر نمی توانید تمرینات با اثر بالا را انجام دهید، دوچرخه ثابت جایگزین خوبی است.

اگر تا کنون فعالیت های با تأثیر بالا انجام می دادید، باید برخی از تمرینات با تأثیر کم را به تمرینات روزمرۀ خود اضافه کنید. این امر احتمال درد یا کشیدگی عضله، ناشی از انجام تکراری تمرینات با تأثیر بالا را کاهش می دهد.

به خاطر داشته باشید تمرینات با تأثیر پایین معادل تمرین با شدت کم نیست. پدال زدن سخت تر، پدال زدن شدیدتر، پدال زدن در مدت زمان طولانی تر، منتظر به دست آوردن دستاوردهای تناسب اندام جدی تر باشید.

6- تمرین بر روی دوچرخه ثابت عضلات را قوی و تقویت می کند

زمانیکه بر روی یک دوچرخه ثابت پدال می زنید، به شدت به عضلات جلو و پشت پا تکیه دارید. این عضلات به نام های عضلات چهار سر ران و همسترینگ شناخته می شوند. همچنین ماهیچه های ساق پا و عضله خم کننده ران درگیر می شوند. با حفظ حالت مناسب بر روی دوچرخه می توانید عضلات شکم و پشت را در طول رکاب زدن درگیر کنید.

برخی از دوچرخه های ثابت دسته های قابل حرکتی دارند که می توانید آن ها را با دستان خود بکشید و یا فشار دهید در حالیکه با پاها پدال می زنید. اگر این نوع از دوچرخه های ثابت را انتخاب کنید یک تمرین برای کل بدن انجام می دهید.

7- استفاده از دوچرخه ثابت آسان است

برای استفاده از دوچرخه ثابت نیازی به آموزش خاصی ندارید. دوچرخه ثابت یکی از آسان ترین ماشین های ورزشی برای شروع تمرین است. زمان بسیار کمی برای را ه اندازی و شروع تمرین با یک دوچرخه ثابت مورد نیاز است.

بسیاری از دوچرخه های ثابت دارای یک صفحه نمایش با برنامه های مناسب است. که به کاربر برای پیگیری و طراحی برنامه تمرینی کمک می کند. بر روی دوچرخه قرار بگیرید و سپس مدت زمان تمرین، سبک و میزان دشواری تمرین را با نشانه های موجود روی صفحه نمایش تنظیم کنید.

اگر از یک دوچرخه ثابت در باشگاه استفاده می کنید، ممکن است نیاز به تنظیم صندلی و دسته ها در ارتفاع مناسب باشید. معمولاً می توانید تنظیمات را در یک یا دو مرحله ساده انجام دهید. اگر در مورد ارتفاع مناسب مطمئن نیستید از یک مربی بخواهید تا به شما کمک کند.

8- استفاده از دوچرخه ثابت در هر آب و هوا و هر زمانی ممکن است.

دوچرخه ثابت به شما امکان می دهد که در هر زمانی برای لذت بردن از ورزش از آن استفاده کنید. هوا آفتابی باشد و یا بارانی، شما می توانید با دوچرخه ثابت تمرین کنید. یک دوچرخه ثابت امکان یک تمرین ایمن و مناسب را در هر زمانی، صبح خیلی زود و یا اواخر شب که بیرون تاریک است، فراهم می آورد.

همچنین اگر زمان کافی برای نیم ساعت یا یک ساعت تمرین پیوسته ندارید، با استفاده از دوچرخه ثابت می توانید میزان تمرینات را به زمان های 5، 10 و حتی 15 دقیقه ای تقسیم کنید تا میزان تمرینات خود در طول هفته را تکمیل نمایید. اگر یک دوچرخه ثابت در خانه و یا محل کار دارید، می توانید در مدت کار زمان های کوتاهی را به ورزش اختصاص دهید. دوچرخه ثابت در هرزمان در دسترس است و از آن به عنوان قطعه ای از تجهیزات ورزشی بدون بهانه استفاده کنید.

9- استفاده از دوچرخه ثابت خلق و خوی را بهبود می بخشد.

با توجه به مطالعات انجام شده، رکاب زدن دوچرخه ثابت به مدت 20 دقیقه، در هر شرایطی، خلق و خوی را بهبود می بخشد.

برای افزایش تأثیر یک احساس خوب انجام یک سرگرمی را با تمرین خود همراه سازید. مطالعات نشان داده اند که تماشای یک برنامه تلویزیونی که دوست دارید در حالیکه تمرین می کنید نسبت به تمرین تنها، خلق و خوی را بیشتر بهبود می بخشد.

و سخن آخر

دوچرخه ثابت یک دستگاه همه کاره و با کاربرد آسان در باشگاه ورزشی است. اگر در باره نحوۀ تنظیم آن به طوریکه برای شما کاملاً مناسب باشد کنجکاو هستید، از یک مربی در باشگاه کمک بگیرید.

اگر قصد خرید یک دوچرخه ثابت برای خانه را دارید تمام محصولات موجود را بررسی کنید و از یک متخصص کمک بگیرید. و اگر یک دوچرخه ثابت در منزل دارید، برای تنظیم آن جهت استفاده در محیط داخلی از مربی کمک بگیرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 17 =