دوره آموزشی تخصصی و کلاس اموزش نرم افزار فتوشاپ Photoshop نسخه 2014 CC ، مجتمع آموزشی فردای بهتر

نرم افزار فتوشاپ photoshop یکی از قدیمی ترین و پرکاربرد ترین نرم افزارهای سیستم های کامپیوتری می باشد و اگر شما در زمینه طراحی و عکاسی کار می کنید یا در زمینه انیمیشن و نرم افزارهای سه بعدی و یا اگر آتلیه دارید و ….
زمینه ی کاری نرم افزار فتوشاپ خیلی زیاد است و مثال های زیادی از کاربردهای مختلف آن می شود بیان کرد.

اهداف نصب و راه اندازی برنامه Photoshop:

 • بررسی دیدگاه گرافیکی دانشجو و شناخت متد های گرافیکی کار با عکس و تصاویر و توانایی بر تصویر کشیدن ایده های گرافیکی ویرایش و بازسازی و ترمیم عکس
 • ایجاد جلوه های ویژه روی تصاویر استفاده از ترفند های photoshop برای بهبود و تسریع کار
 • پروژه های عملی طراحی پوستر، کاتالوگ، بروشور، کارت ویزیت و…

مخاطبان:

 • دانشجویان رشته گرافیک و علاقمندان به امور گرافیک و طراحی در محیط Vector و Raster
 • فارغ التحصیلان گرافیک

هدف دوره:

پروژه های عملی طراحی پوستر، کاتالوگ، بروشور، کارت ویزیت و…

سرفصل دوره آموزش فتوشاپ نسخه 2017 CC مقدماتی تا پیشرفته

 • آشنایی با مبانی تصویر دیجیتال، محیط کاری فتوشاپ و تنظیمات اولیه Introducing Software work space Introducing Image Data: o Image Size o Pixel o Resolution (Compare image resolutions) o Color Mode o File Formats o Setting Preferences o Making Shortcuts
 • آشنایی با فرامین پایه و منوهای فتوشاپ Introducing Software Menus Open / Save –Task bar Tool (move tool) – Moving Image Image Move Image Size Canvas Size Image Rotation Straighten Photos Foreground/Background Color (Color Picker – Gamut Warning)Fill with commands Eye Dropper Grid/Guideline//Smart Guide
 • آشنایی با لایه ها و ابزارهای انتخاب ntroducing Layer Panel (New Features/Opacity…) Layer Management Layer Blending Mode Introducing Select/Deselect Selections tools (Rectangular Marquee tool/Elliptical Marqueetool/Single Row Marquee Tool/Single Column MarqueeTool/Lasso Tool/Polygonal Marquee Tool/ magnetic LassoTool/Quick Selection Tool/ Magic Wand) Working with Select menu (Inverse/ Modify) کار بر روی پروژه (رنگی کردن عکس سیاه و سفید) Fill Selection on Layers Introducing Channels Coloring Black and White Image (Project Included )
 • آشنایی با فرامین تغییر اندازه سوژه ها در لایه Intro. Free Transform objects on Layer Free Transform with Duplicate Intro. Smart Objects Content Aware Fill (Project Included) Content Aware Scale (Project Included) Puppet Warp
 • آشنایی با ابزار قلم، رنگهای تدریجی، مدل و الگوی تکرار شونده Intro Brush Tools (Brush Pallet/ Define) Gradient Pattern
 • آشنایی با ماسک در لایه، ابزار پاک کن و افکت های تصویری Intro Eraser Tool Layer Mask Invert Image / work on Layer Mask Desaturation
 • آشنایی با تکنیک بازسازی تصاویر قدیمی Clone Stamp tool (Panel) Spot Healing Brush Tool Healing Brush Tool Patch Tool Content Aware Move Tool Red Eye Tool
 • آشنایی با فونت و ابزار قلم برداری Pen Tool Vector Mask Shape Layers Type Tool (Included Projects)
 • نگاهی به ابزارهای دیگر فتوشاپ Adjustment Layers Filters Refine Edge Chroma key Images
 • آشنایی با فرامین تنظیم و ویرایش تصویر Adjustment Layers Doge/Burn/Sponge tool Blur/Sharpen/Smudge tool (including project)

پیش نیاز دوره آموزش فتوشاپ نسخه 2017 CC مقدماتی تا پیشرفته

ICDL 2016 Level I

مدرس دوره: سرکار خانم بدیعی _ مدرس دانشگاه

__________________________مثال آموزشی____________________________

آموزش برش عکس در فتوشاپ با Crop Tool

برش عکس با انتخاب Crop Tool شروع می شود. آیکن آن در پنل ابزارها مانند تصویر زیر است. روی آن کلیک کنید و یا از صفحه کلید کلید C را بفشارید تا انتخاب شود:

آموزش Crop Tool برش عکس فتوشاپ

دستگیره های Crop

روی ناحیه ای که می خواهید برش دهید کلیک کرده و ماوس را بکشید. مانند تصویر زیر دستگیره هایی در اطراف ناحیه ی انتخاب شده ایجاد می شود:

آموزش Crop Tool برش عکس فتوشاپ

با کلیک کردن و کشیدن هر کدام از این دستگیره ها می توانید اندازه ناحیه ی برش را تغییر دهید. هر آنچه در ناحیه ی انتخابی برش قرار دارد باقی خواهد ماند و بقیه ی نواحی که تیره شده است از بین خواهد رفت.

آموزش Crop Tool برش عکس فتوشاپ

انتخاب Aspect Ratio

در حالت پیش فرض فتوشاپ اجازه می دهد دستگیره ها را آزادانه به هر طرف بکشید ولی گاهی نیاز داریم که Aspect Ratio یا نسبت تناسب را رعایت کنیم و به اندازه ی استاندارد برش بزنیم مانند اندازه های 4×6, 8×10 . اگر به قسمت سمت چپ نوار آپشن ها در بالای صفحه نگاه کنید آپشن Aspect Ratio را پیدا می کنید که حالت پیش فرض آن Unconstrained می باشد. اگر روی کلمه ی Unconstrained کلیک کنید منویی باز می شود که سایزهای مختلف را نمایش می دهد و می توانید یکی از آنها را انتخاب کنید:

آموزش Crop Tool برش عکس فتوشاپ

وقتی که اندازه ی مورد نظر را انتخاب کردیم فتوشاپ به سرعت شکل ناحیه ی برش را تغییر می دهد. الان می توانیم دستگیره های اطراف آن را تکان دهیم بدون اینکه از تناسب تعیین شده خارج شود.

آموزش Crop Tool برش عکس فتوشاپ

اگر می خواهید یک Aspect Ratio دلخواه داشته باشید می توانید آن را ایجاد کنید. برای ایجاد آن مانند عکس زیر ابعاد دلخواه را در محل های مشخص وارد کنید:

آموزش Crop Tool برش عکس فتوشاپ

تعیین جهت Portrait یا Landscape

برای تغییر سریع کادر برش از حالت افقی (Landscape) به حالت عمودی (Portrait) و بالعکس روی دکمه ی Rotation در نوار آپشن ها کلیک کنید:

آموزش Crop Tool برش عکس فتوشاپ

من روی آن کلیک می کنم و همانطور که می بینید ناحیه ی برش از حالت افقی به عمودی تغییر می کند. برای تغییر مجدد آن به حالت افقی کافی است دوباره روی دکمه ی Rotation کلیک کنم. همچنین از کلید میانبر X از صفحه کلید نیز می توانید همین کار را انجام دهید:

آموزش Crop Tool برش عکس فتوشاپ

حرکت پنجره ی برش در تصویر

برای تغییر مکان پنجره ی برش کلیک ماوس را روی آن نگه داشته و به محل دلخواه بکشید:

آموزش Crop Tool برش عکس فتوشاپ

گزینه ی Overlay

در عکس بالا یک طرح شطرنجی درون ناحیه ی برش می بینید که به صورت پیش فرض نوع آن Rule Of Thirds است و در ابعاد 3×3 می باشد. این خطوط به عنوان راهنما برای افزایش دقت برش به کار می روند.

گزینه ی Rule Of Thirds یکی از چند گزینه ی Overlay در فتوشاپ است که می توانیم آنها را از طریق نوار آپشن ها در بخش View انتخاب کنیم:

آموزش Crop Tool برش عکس فتوشاپ

برای انتخاب دیگر گزینه ها روی Rule Of Thirds کلیک کرده تا لیست منو باز شود سپس گزینه overlay مورد نظر خود را انتخاب کنید. من اینجا Grid را انتخاب می کنم:

آموزش Crop Tool برش عکس فتوشاپ

حاصل انتخاب گزینه ی Grid به صورت زیر است:

آموزش Crop Tool برش عکس فتوشاپ

اگر به زیر لیست overlay ها در آپشن View نگاه کنید 3 گزینه ی دیگر را می بینید که نحوه ی نمایش overlay ها را نشان می دهد. اگر می خواهید overlay همیشه روی صفحه نمایان باشد گزینه ی Always Show Overlay را انتخاب کنید. گزینه ی Auto Show Overlay فقط هنگام تغییر اندازه یا تکان دادن پنجره ی برش overlay را نشان می دهد. اگر نمی خواهید overlay روی پنجره ی برش نشان داده شود گزینه ی Never Show Overlay را انتخاب کنید:

آموزش Crop Tool برش عکس فتوشاپ

چرخاندن و مرتب کردن عکس

فتوشاپ چندین راه برای مرتب کردن تصویر به وسیله ابزار Crop به شما ارائه می کند. اولین راه چرخاندن دستی تصویر است. برای چرخاندن تصویر ماوس را در ناحیه ای خارج از پنجره برش قرار دهید، مشاهده خواهید کرد که ماوس به صورت یک فلش منحنی تغییر می کند. برای چرخاندن تصویر کلیک ماوس را نگه داشته و به جهت مورد نظر بکشید. با این کار پنجره ی برش بدون تغییر باقی می ماند در حالی که تصویر می چرخد:

آموزش Crop Tool برش عکس فتوشاپ

راه دیگر مرتب کردن تصویر با ابزار Crop استفاده از گزینه ی Straighten در نوار آپشن ها است. روی آن کلیک کنید تا انتخاب شود:

آموزش Crop Tool برش عکس فتوشاپ

حال دنبال چیزی در عکس بگردید که باید مستقیم باشد چه عمودی و چه افقی. سپس روی ابتدای آن کلیک را نگاه داشته تا انتهای آن بکشید و سپس کلیک را رها کنید:

آموزش Crop Tool برش عکس فتوشاپ

وقتی کلیک را رها می کنید فتوشاپ به سرعت عکس را برای شما چرخانده و اصلاح می کند:

آموزش Crop Tool برش عکس فتوشاپ

Undo, Reset, Cancel

اگر هنگام کار با پنجره ی برش در فتوشاپ اشتباهی مرتکب شدید با فشردن کلید های Ctrl+Z آن را Undo کنید یا اگر خواستید همه چیز را به حالت اول برگردانید از نوار آپشن ها دکمه ی Reset را بزنید:

آموزش Crop Tool برش عکس فتوشاپ

اگر کلا قصد دارید برش دادن را کنسل کنید از نوار آپشن ها روی دکمه ی Cancel کلیک کنید یا از کیبورد کلید Esc را بزنید:

آموزش Crop Tool برش عکس فتوشاپ

Delete Cropped Pixels

یکی دیگر از مهمترین ویژگی های مهم Delete Cropped Pixels در نوار آپشن ها است:

آموزش Crop Tool برش عکس فتوشاپ

با انتخاب این گزینه تمام پیکسل هایی که خارج از پنجره ی برش باشند پاک می شوند و این اصلا خوب نیست زیرا در آینده ممکن است بخش های حذف شده را نیاز داشته باشد. بهترین راه عدم انتخاب گزینه ی Delete Cropped Pixels است . با این کار فتوشاپ پیکسل های را فقط مخفی می کند و چیزی را پاک نمی کند.

تایید نهایی برش

وقتی کار تنظیم پنجره ی برش تمام شد روی علامت تیک در نوار آپشن ها کلیک کنید یا کلید Enter را از کیبورد بزنید تا برش انجام شود:

آموزش Crop Tool برش عکس فتوشاپ

اگر دقت کنید پنجره ی برش بعد از برش هنوز در اطراف تصویر باقی مانده است:

آموزش Crop Tool برش عکس فتوشاپ

برای از بین بردن پنجره ی برش از اطراف تصویر کافی است ابزار دیگری از جعبه ابزار انتخاب کنید یا از کیبورد کلید V را بزنید تا ابزار Move انتخاب شود:

آموزش Crop Tool برش عکس فتوشاپ

قبلا گفتم که اگر گزینه ی Delete Cropped Pixels را انتخاب نکنیم فتوشاپ پیکسل ها را فقط مخفی می کند و هیچ چیز را پاک نمی کند. این ویژگی این امکان را به شما می دهد که دوباره به عقب برگردید و ناحیه ی برش را تغییر دهید. برای این کار از جعبه ابزار دوباره ابزار Crop را انتخاب کنید. با این کار دستگیره های جعبه ی برش در اطراف تصویر نمایش داده می شوند. با تغییر دستگیره ها می توانید جعبه انتخاب را تغییر دهید و یا روی آن کلیک کرده و ماوس را کشیده تا جای پنجره عوض شود. همه جور تغییری می توانید روی پنجره ی برش انجام دهید و در نهایت کلید Enter را بزنید تا اعمال شوند. اگر فایل را به فرمت PSD ذخیره کنید بعدها می توانید دوباره آن را باز کرده و ناحیه ی برش را مجدد تغییر دهید.:

آموزش Crop Tool برش عکس فتوشاپ