نام و نام خانوادگی: علیرضا اسلامی

تخصص: موسیقی

علیرضا اسلامی” که در دنیای هنر با نام “علیرضا  شیروانی”  معروف است در خانواده ای آشنا به موسیقی در”  دهم خرداد سال پنجاه و هشت”  در منطقه ای خوش آب و هوا ‘ روستایی با قدمت تاریخی و اساتید ی سر آمد و دارای سبک  در  دهستان گلیان”  روستای ملاباقر” از توابع “شهرستان شیروان” چشم به جهان گشود و از همان دوران کودکی با نوای دوتار پدرش” استاد علی اصغر اسلامی”  که از بخشی های بنام منطقه بود’شروع به فراگیری دوتارنمود .از همان دوران دبستان معلمش  که از علاقه مندان به موسیقی بود به استعداد این نوجوان پی برده و اورا برای مسابقات سرود مدارس راهی شهر های مجاور نمود تا با اجرای زیبایش به زودی نوید یک فوق ستاره را در موسیقی بدهد .

ایشان در هر فرصتی  نزد پدر و برادرش “رجبعلی” که آن روز ها سخت مشغول جمع آوری آثار   به جا مانده از بزرگان موسیقی مقامی بودند به یادگیری آهنگ ها می پرداخت و آخرین جرعه  را از کوزه پر ارزش  بخشی بزرگ”  علی بخشی گل افروز ” که  عمری تجربه در منطقه و میان ترکمن ها کسب نموده بود  ‘نوشید.

ایشان پس از سالها تلمذ در کنار بزرگان پا به عرصه ی رقابت در جشنواره های مختلف موسیقی نمود که می توان به کسب رتبه اول در جشنواره های موسیقی جوان در تهران سال 76  جشنواره دفاع مقدس سال 77´جشنواره  موسیقی فجر 78 ِجشنواره موسیقی نواحی کرمان 79 جشنواره موسیقی قوچان سال 80و موسیقی مقامی خراسان بزرگ سال81  است که توانست در تمامی آن ها به عنوان تک نواز برتر انتخاب گردد  .

مقام های متعدد در تک نوازی دوتار آوازه ایشان را به   آن سوی آب ها کشاند دانشگاه های معتبری در اروپا و آمریکا خواهان برگزاری کلاس و تدریس این ساز خوش نوا و شنیدن این صدای ملکوتی  شدند .

  در نهایت  اوج هنر ایشان در فستیوال و کنسرت های تور اروپا و امریکا با گروهی حرفه ای به سرپرستی خانم “سیما بینا” بود که نوای” لو “و” خان جان “را در سالن های مختلف به گوش علاقه مندان به فرهنگ ایرانی می رساند   و فرهنگ اصیل ایرانی و به خصوص لحن زیبای کرمانجی را با ظرافت خاصی در اقصی نقاط جهان طنین انداز نمودند.

این استاد فرزانه با کوله باری از تجربه و اجرا (به مدت 12سال اجرا در خارج کشور )اکنون در کارگاه موسیقی خویش در شهرستان شیروان ادامه دهنده راه پدر در “دوتار سازی” و آموزش مقام ها و آواهای زیبای کرمانجی و داستان های زیبای “کرم و اصل خان” .طاهر و زهره ” “ججو خان” و …. به هنرجویان در شهر شیروان و سایر شهرهای استان می باشند .